Paphiopedilum delenatii

Guillaumin 1924
Podrodzina: Cypripedioideae
Podrodzaj: Parvisepalum
Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Paphiopedilum delenatii

Synonim: Cypripedium delenatii (Guillaumin) C. H. Curtis 

Występowanie:

Wietnam. Rośliny były początkowo znajdowane w niekreślonym bliżej miejscu w Tonkinie, regionie obejmującym obecny północny Wietnam. Pewna populacja tego gatunku została niedawno odkryta w górach południowego Wietnamu w rejonie w pobliżu Dalat na zachód od Nha Trang. Rosną one zwykle na wschodnich i południowo-wschodnich zboczach na wysokościach 1100-1200 m, ale znaleziono je także na wysokości zaledwie 800 m, a także na wysokości aż 1500 m.  Odwiedzający naturalne siedlisko podają, że rośliny rosną na wschodnich zboczach w warunkach klimatycznych bliższych warunkom panującym wzdłuż wybrzeża niż warunkom górskiego interioru w okolicy Dalat. Rosną w kwaśnych glebach powstałych z kwasowych substratów granitowych znajdowanych zwykle we wgłębieniach skalnych lub na małych półkach na stromych granitowych zboczach z wystawą południową. Czasem spotyka się je w szczelinach prawie prostopadłych klifów, ale gdzie zawsze znajdzie się trochę krótkiego mchu i resztki listowia.   

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 32°C i 5°C.
Średnia wilgotność 80% przez cały rok.
Opady od 18 mm w lutym do 363 mm w listopadzie.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 20,6/13,3°C w styczniu do 26,3/17,2°C w czerwcu.
Okres kwitnienia: Od listopada do czerwca z maksimum przypadającym w marcu.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na doniesieniach hodowców. Averyanov (1996) podaje, że w naturze rośliny te kwitną tylko w grudniu, styczniu i lutym. Kwiaty delikatnie pachną.  

Uwagi dotyczące hybryd:

Ilość chromosomów wynosi 2n = 26.

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to mały, tworzący kępy epifit humusowy.  

Pseudobulwy/łodyga:

Do 3 cm długości. Jest krótka i prosta.

Liście:

Liście mają do 10 cm długości i około 3 cm szerokości. Każdy przyrost ma do 7 rozmieszczonych dwurzędowo blisko siebie, podłużno-lancetowatych liści. Nieco mięsiste liście mają tępe końce i rozkładają się opadając w dół. Są ciemnozielone z jasnozieloną mozaiką na górnej stronie, natomiast strona spodnia jest jasnozielona z gęstym purpurowym marmurkowaniem. 

Kwiatostan:

Kwiatostan osiąga do 23 cm długości i ma 0,4 cm średnicy. Cylindryczna szypułka jest czerwonawa i pokryta czerwonymi włoskami. Kwiaty wyrastają na szczycie pędu kwiatowego z przylistkiem kwiatowym o kształcie szeroko-jajowatym, o długości około 1,2 cm i szerokości 1 cm, który jest bladozielony z drobnymi czerwonymi plamkami i owłosiony. Zalążnia ma około 5 cm długości, ma kolor od głęboko czerwonawego do brązowawo-zielonego i jest pokryta sztywnymi włoskami.  

Kwiaty:

1-2 w każdym kwiatostanie. Płatek grzbietowy i płatek dolny (synsepal) są białe wewnątrz, a na zewnątrz różowe z czerwonawymi plamkami. Płatki okółka wewnętrznego są prawie tego samego koloru, co płatki okółka zewnętrznego, ale plamki na zewnętrznej powierzchni są mniej wyraźne. Płatki obu okółków są pokryte krótkimi, rozrzuconymi włoskami. Kieszonkowata warżka jest biała i gęsto poznaczona różowym kolorem. Podstawa komory pyłkowej jest ciemnoróżowa z żółtym środkiem i żółtymi plamkami przy podstawie. Jajowatego kształtu, wyprostowany, ostro zakończony płatek grzbietowy ma długość 3 cm i szerokość 2,5 cm. Płatek dolny jest okrągły do jajowatego z wierzchołkowym koniuszkiem i ma około 3 cm długości i szerokości. Kieszonkowata warżka jest z przodu wyraźnie zaokrąglona. W całości ma 3,5 cm długości i 3 cm szerokości. Dysk pokrywy komory pyłkowej ma kształt szeroko zaokrąglony do jajowatego i około 1,5 cm długości i szerokości. 

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Średnia dzienna temperatura latem wynosi 26°C, w nocy 17°C, amplituda dobowa 8-9°C. Averyanov (1996) podaje, że temperatury naturalnego siedliska są nieco wyższe niż te podawane przez stację klimatyczną na wybrzeżu.  

Światło:

15000-25000 luksów. Hodowcy donoszą o uprawie Paphiopedilum delenatii razem z cattleyami, przy poziomie światła około 35000 luksów, ale gdy są uprawiane przy mniejszej dawce światła kwiaty mają głębszy odcień różu. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza.  

Podlewanie:

Przez większość roku w siedlisku naturalnym występuje stosunkowo niewiele opadów, ale staje się ono wyjątkowo mokre przez okres około 3 jesiennych miesięcy. Jako uzupełnienie opadów rośliny w tym siedlisku mają dodatkową wilgoć pochodzącą z występującej często gęstej rosy. Woda pochodząca z kondensacji nie jest wliczana do średniej opadów. Przez większość roku należy pozwolić roślinom na przesychanie pomiędzy podlewaniami, lecz nie wolno dopuścić do stanu, gdy rośliny pozostają suche przez długi czas. Zwiększenie ilości wody od późnego lata poprzez jesień symuluje warunki naturalnego siedliska, ale rośliny mogą nie potrzebować takiego obfitego podlewania. Uprawiający te rośliny powinni bacznie obserwować swoje rośliny jesienią, aby pozwolić im na tylko niewielkie przesychanie. Zimą znowu należy zredukować ilość wody i pozwolić roślinie przesychać między podlewaniami.  

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień lub co dwa tygodnie 1/10-1/4 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Wysokoazotowy nawóz jest korzystny na początku sezonu wegetacyjnego, ale pod jego koniec hodowcy zwykle przechodzą na nawóz wysokofosforowy. Wyższa zawartość fosforu polepsza kwitnienie w następnym sezonie i pomaga dojrzeć młodym przyrostom przed nadejściem zimy. Ten gatunek lepiej toleruje zawartość pewnych ilości soli niż inne gatunki sekcji Parvisepalum, w skład której wchodzą Paphiopedilum armeniacum, malipoense, micranthum i emersonii, ale mimo wszystko jest na ich zawartość czuły i podłoża należy regularnie przepłukiwać, aby zapobiec gromadzeniu się nadmiaru soli.  

Podłoże:

Pojemniki powinny być wypełnione luźnym, przepuszczalnym podłożem, które utrzymuje wilgoć, ale nie nasiąka. Niektórzy uważają, że rośliny lepiej rosną, jeśli do podłoża doda się mchu. Chore rośliny często uzdrawia się, umieszczając je w żywym mchu i podlewa deszczówką lub wodą destylowaną. Interesujące jest to, że dodatek mchu torfowca zwiększa kwasowość podłoża, upodabniając je do kwaśnych warunków siedliska. Hodowcy uważają, że rośliny są zdrowsze, jeżeli przesadza się je do świeżego podłoża każdego roku. Przesadzanie najlepiej wykonywać zaraz po kwitnieniu, kiedy zaczynają rosnąć nowe korzenie.  

Wilgotność powietrza:

75-80% przez większość roku, wzrastając na krótko do prawie 85% w okresie jesiennej pory deszczowej.  

Okres spoczynku:

Zimą średnie temperatury dnia wynoszą 21-22°C, a nocy 13-15°C, z amplitudą dobową 6-8°C. Przypominamy, że warunki w naturalnym siedlisku mogą być nieco cieplejsze niż podane. W zimie opady są stosunkowo niewielkie, ale wysoka wilgotność wskazuje, że jej dodatkowa ilość jest dostarczana przez częste mżawki i rosę występujące późnym wieczorem i nad ranem. Dlatego w zimie podlewanie uprawianych roślin powinno być ograniczone, lecz nie wolno pozwolić, aby pozostawały suche przez dłuższy czas. Aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu, rośliny należy sporadycznie zraszać między podlewaniami, wcześnie rano, zwłaszcza w czasie jasnych, słonecznych dni. Nawożenie należy zredukować lub całkowicie wyeliminować aż do momentu, gdy późną wiosną rozpocznie się intensywniejsze podlewanie. Niektórzy hodowcy podają, że do zakwitnięcia rośliny te potrzebują zdecydowanego okresu spoczynku i długich godzin światła słonecznego.